01.03.2011 16:48 - Глава 94: Ferrari F430 GTC
Автор: ferrari1929 Категория: Технологии
Прочетен: 1868 Коментари: 0 Гласове:
1

През 2006 Ферари заменят състезателния 360 GTC с F430 GTC. Новите автомобили се правят от Мишелото и са предназначени за международни състезания в клас GT2. Обемът на двигателя е намален до малко под 4 литра за да може автомобила да отговаря на изискванията. Външно F430 GTC може да бъде разпознат по предната броня и голямото задно крило.

След хиляди километри тестове, състезателния автомобил прави дебют на 12 часа на Себринг. Автомобилът веднага показва добра скорост и потенциал за победа, но проблеми със закрепването на гумите попречват да се постигне дебютна победа. В Европа новите автомобили участват в Le Mans Series и FIA GT Championship като успяват да постигнат няколко победи.

За Льо Ман са предвидени два автомобила, но едната кола е унищожена на след тежка катастрофа на Спа само няколко седмици преди легендарното състезание във Франция. Scuderia Ecosse е единственият отбор с Ferrari F430 GTC и успява да класира автомобила на втора позиция в класа си  в клафикацията. По време на състезанието се появяват множество малки проблеми, но все пак автомобила завършва на трето място в класа си. Самото финиширане на новия състезателен автомобил си е успех защото неговия предшественик 360 GTC така и не успява да завърши на Льо Ман.

В другите шампионати колите F430 GTC  се доказват като силни и бързи машини, които могат да се борят за победа и дори спечелване на дадения шампионат.