Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.12.2010 15:46 - Глава 58: Ferrari 126 CK, C2, C3, C4, 156/85, F186, F187, F187/88C
Автор: ferrari1929 Категория: История   
Прочетен: 6864 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 01.10.2011 01:21


 Ферари винаги се напасват към нововъведенията трудно и сравнително бавно. Те предпочитат еволюционно развитие вместо революция като винаги са разчитали на доказали се технологии. Не е случайно, че последната победа във Формула 1 на автомобил с двигател отпред е на Ферари. Стратегията им на постепенна еволюция обаче води до един от най-лошите сезони в цялата им история. След титлите през 1979, сезон 1980 е катастрофален за скудерията като се сриват до 10 място в класирането. На всички било ясно , че Ферари трябва да направи драстични промени за да настигне конкуренцията.

Боксеровият V12 на компанията им донася множество успехи но към края на 70 се превърща в един голям проблем. Моторът е достатъчно мощен и достатъчно издръжлив , но заради голямата си широчина не позволява да се създаде адекватен аеродинамичен дизайн на пода на автомобила. V6 и V8  двигатели били значително по-добро решение за постигането на добра аеродинамика. Към края на 70 и началото на 80те се появява още една новост във Формула 1 - турбото. Рено са пионери в тази област като отначало французите имали сериозни проблеми с издръжливостта на моторите от този тип , но постепенно станали сериозен претендент. Ферари логично избират да създадат нов двигател с турбо. 

Ферари следват концепцията на Рено и избират агрегатът им да е  V6 с обем малко под 1.5 литра. През 60те Ферари използва V6 мотори при Sharknose  болида , където моторът е с ъгъл между цилиндрите 120 градуса, новият двигател има същия градус между цилиндрите. За да се подсигури здравината на мотора, цилиндровия блок е от стомана , а цилиндровата глава от алуминии. Два турбокомпресора ККК са поставени, които нагнетяват до 1.7 бара. За да се избегне неблагоприятната турбо дупка , горивото се впръсква в турботата за да могат да се въртят и при завой, където оборотите са по-ниски както и скоростта. Двигателят е снабден с традиционна за Ферари скоростна кутия, а шасито е алуминиев монокок. Колата носи името 126 CK, но поради проблеми по време на тренировките на Монца през 1980 не успява да дебютира на състезанието. 

През зимата колата е подобрена допълнително за сезон 1981. Пилоти са Жил Вилньов и Дидие Пирони. Световният шампион Джоди Шектър се оттегля от Формула 1 след кошмарния сезон 1980.  Новата е кола е с ниска издръжливост и трудна за каране, но е изненадващо близко до конкуренцията. На първото състезание в Европа на Сан Марино, пилотите завършват на 5то място за Пирони и 7мо за Вилньов. На състезанието в Монако Вилньов печели първата победа за автомобил Ферари с турбо във Формула 1. Вилньов печели и в следващия кръг , но до края на сезона, Ферари рядко показват толкова високо ниво.

Британският експерт по шасита Харви Постълуайт е нает да направи по-добро шаси за сезон 1982. Той заменя остарелите като дизайн шасита с алуминиеви листи с шаси със структура тип медена пита, която била значително по-здрава и имала същото тегло. Колата вече се казва 126 C2 и е значително подобрение сравена с 126 CK. Все пак и конкуренцията се развива добре. Световните шампиони от Брамбъм вече използвали мощните турбо мотори на БМВ, а Макларън имали шасита от карбон. Ферари започват силно сезона с двойна победа на Сан Марино. Двойната победа обаче е помрачена от скандал между Жил Вилньов и Дидие Пирони. Вилньов смята, че Пирони му е откраднал победата. Към края на състезанието от бокса на Ферари заповядват на пилотите на намалят темпото и да пестят гориво. Тогава Пирони изпреварва Вилньов и повежда в състезание, Вилньов мисли че това изпреварване е един вид допълнителна атракция за италианските зрители и на свой ред изпреварва Пирони и отново забавя темпото. В последната обиколка обаче Пирони отново атакува и изпревара Вилньов. Канадецът е бесен и твърди, че Пирони не е спазил заповедите от бокса да се пести горивото и да се пази позицията. Вилньов се зарича никога повече да не проговори на Пирони.

Следващата надпревата е на пистата Золдер в Белгия на 8 Май 1982 година Жил Вилньов катастрофира фатално по време на квалификацията за състезанието. Преди катастрофата Пирони е направил обиколка с 0.1 секунди по-бърза от Вилньов за борба за 6та позиция. Вилньов използва последния си комплект гуми за квалификацията, които вече са изхабени.  Според състезателния инженер на Ферари тогава Мауро Форгиери, Вилньов не е искал да подобри времето на Пирони , а се е връщал към бокса на отбора. 

До края на квалификацията остават само 8 минути и Вилньов настига Йохан Мас, който се движи значително по-бавно през завоя Terlamenbocht . Мас вижда приближаващия Вилньов и се премества надясно за да му освободи пространство върху перфектната състезателна линия. В същия момент Вилньов също се премества вдясно. Ферарито удря колата на Мас отзад и излита във въздуха със скорост от над 220 км/ч и прелита над 100 метра като се забива с предната си част в асфалта на пистата. Колата се разпада като Вилньов все още е пристегнат към седалката, но е без каска и е захвърлен на около 50 метра от останките на колата като се удря в предпазната мрежа около пистата. 

Няколко пилота спират да окажат веднага помощ на Вилньов. Джон Уотсън и Дерек Уоруик освобождават Вилньов от мрежата като го намират с посиняло лице. Първият лекар пристига на мястото на катастрофата  след 35 секунди и установява , че Вилньов не диша , но има пулс. Пилотът е интубиран и преместен в медицинския център на пистата, а след това с хеликоптер е закаран болницата Св. Рафаел, където установяват фатална фрактура на врата. Вилньов е поставен системи поддържащи го жив, докато пристигне съпругата му. Много известни лекари се опитват да му помогнат, но в 9:12  вечерта един от най-обичаните пилоти във Формула 1 издъхва.

На погребението му бившия му съотборник и световен шампион Джоди Шектър казва: 
" Жил ще ми липсва заради две неща. Първо той беше най-бързият пилот в историята на спорта и второ той беше най-искреният човек, който познавах. И все пак той не си е отишъл. Смопенът за това , което е постигнал, това което е направил ще остане завинаги." Вилньов и до днес е почитан особено, когато се провеждат състезанието от Формула 1 в Италия. Има бронзова статуя на Вилньов на входа на завода Ферари. Самият Енцо Ферари бил много близък с Жил Вилньов и се отнасял с него като с негов син и много тежко приел смъртта на талантливия пилот. Днес пистата в Монреал Канада носи името на пилота. 

След смъртта на Вилньов в отбора пристига Патрик Тамбей като до края на сезона двамата пилоти успяват да спечелят по едно състезание. Дидие Пирони участва в катастрофа, която му нанася сериозни травми по краката и това прекратява състезателната му кариера във Формула 1. След трагедията на Золдер, Пирони е критикуван заради поведението му в Монако и неразбирателството му с Вилньов. По същото време Пирони изпитва и семейни проблеми като жена му го напуска. На канадската гран при през 1982 Пирони участва в зловеща катастрофа с младия Рикардо Палети, които загива. Почти сигурно е , че всички тези моменти са влияели зле да преценката на Пирони за да се стигне до катастрофата му, която го вади от Фомрула 1. След тежкия сезон 1982 , минимална утеха за Ферари е спечелената конструкторска титла. 

Ferrari 126 C2 е използвано за още няколко състезания през сезон 1983, докато Постълъайт работи по ново шаси тип карбонов монокок. C2 постига още две победи. Новото C3  е готово за състезанието във Великобритания и пилотите Тамбей и Арну ще стартират на първо и второ място за надпреварата. Арну постига две победи през сезона , а отбора натрупва достатъчно точки за да стане отново шампион при конструкторите. C3  е леко модифицирано и става C4  за сезон 1984 и Микеле Алборето замества Тамбей. Италианец става отново пилот на Ферари след почти десетилетие . Алборето печели само едно състезание през сезона, а отбора е на второ място при конструкторите след Макларън. 

Първите 4 години на Ферари с турбо автомобили са микс от възходи и падежи. В края на 1984 са направени драстични промени в отбора. Мауро Форгиери, който се занимавал с двигатели бил заменен с Илдо Ренцети от ФИАТ. Ренцети изоставя концепцията на стоманен блок и прави блока на двигателя от алуминии. Постълуайт прави отново шасито и колата носи името  156/85. Новият двигател е чуплив и Алборето печели само едно състезание. За 1986 отбора отново се връща към блокове от стомана. Турботата от ККК   са заменени с такива от Гарет. Сезонът е слаб като пилотите Алборето и Йохансон се борят с колата F186.

За 1987 са направени няколко основни промени като F187  е напълно нов дизайн. Двигателят отново e V6,  но ъгълът между цилиндрите е 90 градуса. Мощността е впечатляващите 880 конски сили, а скоростната кутия е нова с 6 скорости. Густав Бюнер е дизайнер на шасито. Герхард Бергер постига две победи с F187. За сезон 1988 колата е леко модифицирана и носи името F187/88C, но не може да се сравнява с Макларъните с двигатели от Хонда, които спечелили всички състезания без едно. На Монца Бергер успял да спечели единствената победа за Ферари през сезона. 

През 1989 турбо автомобилите са забранени и Ферари се завръща към двигатели V12 и въвежда скоростната кутия с пера зад волана. За 8 години турбо автомобили, Ферари печелят две конструкторски титли и дузина победи. Периодът ще бъде запомнен и със загубата на Вилньов и принудителното оттегляне на Пирони, като и двамата имали реален шанс да са световни шампиони. 

Ferrari 126 CK 
image

image

image

Ferrari 126 C2
image
image

Ferrari 126 C3
image

image

Ferrari 126C4
image

image

image

Ferrari 156/85 
image

Ferrari F186
image

Ferrari F187
image

Ferrari F187/88C
image

Енцо Ферари и Жил Вилньов

image

Дидие Пирони и Жил Вилньов

image

Патрик Тамбей

image

Рене Арну 
image

Микеле Алборето
image

Герхард Бергер
image

















Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: ferrari1929
Категория: Технологии
Прочетен: 3126500
Постинги: 115
Коментари: 683
Гласове: 48
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930