Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.11.2010 22:54 - Глава 18: Ferrari 250 GT
Автор: ferrari1929 Категория: История   
Прочетен: 3143 Коментари: 0 Гласове:
1



 През пъвата половина на XX век спортните и състезателни автомобили били екипирани с доста спартански купета от отворен тип. Комфортът за водача/пилота и неговата защита от неблагоприятните метеорологични условия били поставяни на заден план. На първо място винаги била концепцията да се сведе теглото на автомобила до минимум и да се намали челното съпротивление на автомобила. Към края на 30те години, по-доброто познаване на аеродинамиката води до създаването на първите състезателни автомобили със затворено купе тип Берлинета. Все пак такива автомобили доста рядко участвали на състезания по това време. Всичко това се променило в началото на 50те години, когато масово навлезли малки по размери автомобили с две врати и затворено купе, наречени Гранд Турър или съкратено GT автомобили. Първоначално този вид автомобили били предназначени за шосейни автомобили, но много ентусиасти започнали да участват с тях по състезания. През 1955  клас Гранд Туризмо е добавен към световния състезателен календар за автомобили с обем от 2.0 и 3.0 литра.

Първият автомобил имащ съкращението GT в името си  на компанията от Маранело се появява през 1954 и носи името 250 GT Europa и е заместник на 250 Europa. Първоначално колата е създадена като шосеен автомобил, но постепенно започва да се използва като състезателен. Моделът поставя началото на изключително успешна серия състезателни GT автомобили. За разлика от предшествениците си, които имат двигатели на Лампреди, 250 GT Europa е снабдена с двигател  V12 Коломбо къс блок. Купето било дело на Пини Фарина , а шасито подобно на състезателните автомобили използвани от Ферари. Автомобилът имал колесна база от 2600 мм. 

Със своя обем 2953 куб. см  новият 250 GT Europa  пасвал перфектно в новосъздадения GT клас от 3.0 литра, така че за никой не било изненада , когато по пистите се появил състезателен вариант на 250 GT Europa наречен "Competizione"  за сезон 1955. Първите състезателни 250 GT били подобни на шосейните автомобили, но всички екстри били премахнати с цел намаляване на теглото. Първите автомобили имали мощност около 230 - 260 к.с. Пинин Фарина прави първите купета за тези автомобили, но след това производството е преместено при Скалиети, но дизайнът на колите все още бил дело на Пинин Фарина. С изключение на 5 автомобила направени от Загато , всички следващи купета GT-та били правени при Скалиети. 

Фирменото обозначение на всички коли произведени между 1955 -1964 било едно и също - 250 GT, но няколко различни прякора били използвани. Колите направени между 1955 -1959 се водят Дълга база ( Long Wheelbase или съкратено LWB) и имат  по-дълга колесна база от по-късно произвежданите автомобили Къса база ( Short Wheelbase или съкратено SWB) с големина от 2400 мм.  Третият тип 250 GT  са TdF  или Тур дьо Франс и се произвеждат от 1957 до 1959 и се различават предните два вида. Името на последния вид идва от състезанието за издръжливост Tour de France , където 250 GT доминира и правилника на организаторите позволявал автомобилът победител в своя клас да носи името на състезанието. Първите GT  автомобили за сезон 1955 и 1956 имали характеристики сходни на състезателния модел 250 ММ, след 1957 много подобрения са направени по автомобилите. 

Дизайнът на моделите за 1957 бил подобен на представената през 1955 250 GT. Предната част била подобна на 250 ММ, но задницата вече притежавала малки перки. През следващите 3 години дизайнът в основата си остава непроменен,  но могат да бъдат разпознати 3 различни вида по отворите на задните колони. Първият е с 14 отвора, вторият вид има само 3 , а последният е с 1. Позицията и фаровете за модела постоянно се променяла. Шасито остава непроменено като концепция, скоростната кутия е 4 степенна механична и е същата като на модел 342 America. 

За разлика от състезателните автомобили на Ферари, тези гранд туръри получават нечетни номера на шаситата  като първите автомобили , имащи дълга база ( LWB)  са използвани от заводския отбор изключително рядко.От  тази първа серия от типа Дълга база са направени 94 екземпляра до 1959 и само част от тях са били използвани за състезания. Тези , които са участвали в състезания печелят множество победи на Тур дьо Франс , Mille Miglia, 24 часа на Льо Ман, Тарга Флорио и състезания в Северна и Южна Америка.  С многобройните си победи 250 GT се счита за една от най-успешните състезателни GT коли за времето си в клас 3.0 литра. Много рядко автомобилът е имал технически проблеми и ако се появявали такива то те са били основно заради отказ на барабанните  спирачките. С въвеждането на дисковите спирачки в моделите 250 GT SWB през 1959 и 250 GTO през 1962 и този проблем е елиминиран. 

Всички без 5 купета  на серията Тур дьо Франс ( TdF) били построени от Скалиети. Тези 5 оставащи били изпратени при Загато, където купетата били правени съгласно изискванията на собственика. Купетата на загато бил ценени заради лекотата им. Тези леки купета постигнали много победи в малките класове , където всеки килограм имал значение. Няма две еднакви измежду тези 5 купета направени от Загато , поради факта , че всеки клиент имал различни предпочитания. Най-известните собственици и пилоти на автомобили с купе от Загато били Владимиро Галуци и Камило Луглио. Те се състезавали с повече от един такъв автомоби с купе на Загато. 

Шаси 0515 GT 
image
image

На снимките е колата доставена на Галуци  по средата на 1956та. Колата започва да печели на планински състезания през 1957. Това е първото от 5те Ферарита с купе на Загато. В момента е собственост на Загато етусиаст. Колата служи за вдъхновение за друг модел на Ферари - Ferrari 575 Zagato. 

Шаси 0665GT
image
image

Колата на снимките е втората от 5те с купе на Загато. Направена е за Луглио и той се състезава с нея на много планински състезания. Колата се класира втора в класа си през 1957 на Mille Miglia. Луглио продава колата първо на Галуци, а след това през годините сменя собствениците си многократно. 

Шаси 0773GT 
image
image
image

На снимките е 250 GT TdF  с три отвора на задните колони. Колата е продадена в САЩ нова през 1957.  С нея се състезава Джордж Арънтс и има значителни успехи. Състезателната кариера на колата е малка защото в края на сезона е престанала да се състезава. Днес е напълно реставрирана до вида на снимките. 

Шаси 0781 GT 
image
image

Колата на снимките отново е от вида с три отвора на задните колони и от типа TdF. Колата никога не се е състезавала , а е била използвана за развлечение. По-късно участва на множества исторически ралита. 

Шаси 0683GT
image
image
image

Както е видно от третата снимка това е 250 GT TdF  с 14 отвора на задните колони.  Колата е седмата от 9 такива 250 GT TdF  с 14 отвора. Най-необичайният елемент при този екземпляр е допълнителната трета чистачка на предното стъкло. Колата е завършена в края на 1956 и доставена на първия си собственик през пролетта на 1957, който по-късно увеличава мощността до 280 к.с. през 1958. Собственикът се състезава редовно с автомобила в Италия като постига 8мо място в класа си на Mille Miglia през 1957. През годините след това сменя няколко пъти собственика си и сменя цвета си като става бяла. През 1981 е купена от италиански колекционер , който реставрира колата до оригиналното и състояние и я задържа в продължение на четвърт век.  Колата е продена отново през 2006 и пребоядиса в по-тъмен червен цвят. 

Шаси 0585GT
image

Колата на снимката е първата от 9те 250 GT TdF  с 14 отвора на задните колони. Колата е продадена нова на студиото Дисни и никога не се е състезавала. 

Шаси 0607GT
image

Колата на снимката е третата от 9 TdF  с 14 отвора на задните колони. Тази е доставена нова на собственика си през февруари 1957. Пилотирана е на Гиро ди Сицилия на Mille Miglia през 1957. По късно е продадена на германец , който я поверява в ръце на бъдещите пилоти на Ферари Волфганг фон Трипс и Фил Хил. След няколко успешни състезания, колата е продадена във Франция. През 1959 е използвана в напълно новото рали Mille Miglia  и завършва на второ място.  След това колата остава във Франция за доста време, но е продадена на белгийски колекционер , който поставя бялата състезателната лента върху червената боя. 

Шаси  0629GT
image

Колата на снимките се е състезавала само в регионални състезания. През 60те е продадена в САЩ, но без двигател и трансмисия.  Днес колата е напълно реставрирана и може често да бъде видяна на конкурси за елегантност и състезания за класически автомобили. 

Шаси 0677GT 
image

Колата на снимките е задържана от заводския отбор на Ферари и се появява на първото за сезон 1957 състезание пилотирана от белгийския пилот Оливие Гендебиен. Той печели Гиро ди Сицилия, ГП Нуволари ,12те часа на Реймс и завършва трети на Mille Miglia. През август Гендебиен купува колата от Ферари и успява да добави още една победа към останалите -  състезанието Тур дьо Франс. Той продължил да се състезава с автомобила за още един сезона като прави колата една от най-успешните коли произведени от Ферари.  През 70те е реставрирана до спецификациите през 1957ма. През 90те е продадена във Великобритания на колекционер.  През 2006 колата е продадена на търг за 5,000,000 щатски долара. Цената показва важността на шаси 0677GT  за състезателната история на марката Ферари. 

Шаси 0901GT 
image
image
Колата на снимката е от последните TdF  с един отвор на задните колони. Продадена е нова на френския състезател Франсоа Пикард през 1958. Той се състезава с нея , но с минимален успех. След това колата е продадена в САЩ. За малко се завръща в Европа, но след това отново намира нов собственик в САЩ. 




Тагове:   Ferrari,


Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: ferrari1929
Категория: Технологии
Прочетен: 3079370
Постинги: 115
Коментари: 683
Гласове: 48
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031